Lipoliza iniekcyjna to jeden z nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej służący modelowaniu sylwetki. Odpowiedni jest dla osób z niewielką nadwagą lub z prawidłową masą ciała, ale chcących pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w tzw. problemowych okolicach, takich jak podbródek, pośladki czy kolana.
Zabieg lipolizy iniekcyjnej jest mało inwazyjną alternatywą dla tradycyjnych, chirurgicznych metod usuwania tkanki tłuszczowej, np. liposukcji. Polega na iniekcji substancji, która powoduje rozpad komórek tłuszczowych. Nie wiąże się zatem z naruszeniem powłok ciała (z wyjątkiem niewielkiego nakłucia) i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji.
Na czym polega lipoliza iniekcyjna?
Podczas zabiegu lipolizy w obszar ciała wymagający modelowania wstrzykuje się roztwór fosfatydylochiny – naturalnie występującej w organizmie substancji, która uczestniczy w metabolizmie tłuszczu, powodując rozpad trójglicerydów. W wykorzystanym do iniekcji preparacie mogą znajdować się także inne związki o podobnym działaniu, np. L-karnityna czy deoksycholan.
Efektem zabiegu jest rozpad komórek tłuszczowych, a następnie ich rozkład w procesach przemiany materii. Część zmagazynowanego tłuszczu zostaje przekształcona w energię, a reszta – wydalona z organizmu w naturalny sposób. Usuwanie pozostałości komórek tłuszczowych można usprawnić masażem (drenażem) limfatycznym.
Wskazania do zabiegu lipolizy iniekcyjnej
Lipoliza iniekcyjna odpowiednia jest dla osób chcących pozbyć się miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej, który z trudem poddaje się takim metodom redukcji, jak ćwiczenia fizyczne czy dieta. Zabiegu nie można zastosować w przypadku zaawansowanej nadwagi lub otyłości. Świetnie sprawdzi się za to w modelowaniu takich okolic ciała, jak:
- obszar pod oczami,
- policzki,
- podbródek,
- okolice pach,
- ramiona,
- talia,
- plecy,
- pośladki,
- uda,
- okolice kolan.
Zabieg lipolizy iniekcyjnej nie tylko przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, ale też poprawia stan skóry w obszarze zabiegu, zwiększając jej jędrność i elastyczność. Iniekcje, poprawiają bowiem mikrokrążenie, usprawniają metabolizm komórkowy i stymulują miejscowe procesy samoregeneracji.
Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej?
Lipoliza iniekcyjna to zabieg mało inwazyjny i całkowicie bezpieczny. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, nie wiąże się z podaniem narkozy ani wykonywaniem chirurgicznych nacięć na skórze. Iniekcje roztworu fosfatydylochiny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, z użyciem bardzo cienkich igieł. W zależności od wybranego obszaru ciała zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny. Może zostać przedłużony o procedurę drenażu limfatycznego. Po zabiegu pacjent jest w stanie od razu wrócić do normalnej aktywności.
Zabieg lipolizy z reguły jest dobrze tolerowany i nie powoduje niepożądanych skutków. Wystąpić mogą jedynie zaczerwienienia, niewielkie krwiaki i lekka, swędząca opuchlizna w miejscu wkłuć. Objawy te ustępują samoistnie po paru dniach. Oczekiwany efekt lipolizy nie jest natychmiastowy. Z reguły widoczny staje się po serii kilku zabiegów wykonanych w odstępie 4-6 tygodni. Redukcja tkanki tłuszczowej jest trwała, o ile pacjent stosuje prawidłowo zbilansowaną dietę i ma zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności ruchowej.
Przeciwwskazania do lipolizy iniekcyjnej
Choć lipoliza iniekcyjna nie należy do procedur inwazyjnych, istnieje nieco przeciwwskazań do jej wykonania. Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby:
- ze znaczną otyłością,
- ze schorzeniami wątroby lub nerek,
- chorujące na cukrzycę, padaczkę lub nowotwory,
- cierpiące na choroby autoimmunologiczne,
- z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
- z aktywnymi infekcjami skórnymi w miejscu zabiegu,
- z alergią na składniki podawanego w iniekcji preparatu,
- w ciąży lub w okresie karmienia piersią.
Ze względu na ryzyko związane z wykonaniem lipolizy iniekcyjnej w powyższych przypadkach, każdy zabieg poprzedzony jest szczegółowym wywiadem lekarskim.