SZKOLENIA KOSMETYCZNE WARSZAWA - KONTAKT - TEL: 731 130 011, 730 900 191 BIURO@AKADEMIAURODY.COM.PL

Liposukcja ultradźwiękowa (kawitacyjna) służy redukcji tkanki tłuszczowej. W odróżnieniu od tradycyjnej liposukcji, polegającej na odsysaniu tłuszczu, zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga rekonwalescencji. Nie narusza ciągłości tkanek, nie wymaga nacinania skóry. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które rozbijają komórki tłuszczowe. Te usuwane są z organizmu w fizjologicznych procesach.

Liposukcja ultradźwiękowa jest zabiegiem odpowiednim dla osób, które chcą wymodelować sylwetkę i pozbyć się nadmiaru tłuszczu z problematycznych obszarów (w których trudno zredukować tkankę tłuszczową mimo diety czy aktywności fizycznej). Zabiegu nie można traktować jako metody odchudzania – nie będzie efektywny w przypadku osób z dużą nadwagą lub otyłością.

Wskazania do liposukcji ultradźwiękowej

Liposukcja ultradźwiękowa służy modelowaniu takich partii ciała, jak brzuch, pośladki, uda, podbródek, ramiona, kolana czy plecy w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Zabieg znajduje też zastosowanie w leczeniu ginekomastii (czyli przerostu gruczołów piersiowych u mężczyzn). Z pomocą liposukcji kawitacyjnej można zredukować cellulit, rozstępy i blizny zanikowe.

Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej liposukcja ultradźwiękowa ma także kilka innych korzystnych efektów. Zaliczyć do nich należy pobudzenie krążenia i przemiany materii, odżywienie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym zabiegowi. Zabieg można potraktować zatem jako formę profilaktyki przeciwstarzeniowej.

Na czym polega zabieg liposukcji ultradźwiękowej?

Zabieg liposukcji kawitacyjnej jest całkowicie bezbolesny. Wykonuje się go poprzez przyłożenie do ciała głowicy emitującej ultradźwięki. Są to niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Ich energia wprawia w drgania znajdujące się pod skórą komórki tłuszczowe. W efekcie zostają one rozbite, a następnie wydalone z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych (częściowo przetworzone na energię, a częściowo – wydalone).

Masaż głowicą ultradźwiękową dodatkowo pobudza krążenie krwi, działanie układu limfatycznego i metabolizm komórkowy. Procesy te wspomagają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, a tym samym służą oczyszczeniu organizmu z rozbitych komórek tłuszczowych. Ultradźwięki wpływają też korzystnie na stan skóry, poprawiając jej ukrwienie, natlenowanie i sprężystość.

Efekty zabiegu liposukcji ultradźwiękowej

W zależności od wielkości poddawanego zabiegowi obszaru liposukcja ultradźwiękowa trwa od kilkunastu minut do godziny. Pacjent nie wymaga rekonwalescencji i może od razu powrócić do normalnej aktywności. Jedynym niepożądanym skutkiem ubocznym zabiegu mogą być siniaki, które znikają po kilku dniach. Powierzchnia skóry nie zostaje jednak naruszona.

Aby liposukcja kawitacyjna przyniosła pożądane wyniki, konieczne jest wykonanie kilku (5-10) zabiegów w tygodniowych odstępach. Skutek działania ultradźwięków może być widoczny już po pierwszej sesji. Na oczekiwany rezultat trzeba jednak poczekać kilka tygodni od zakończenia serii zabiegów. Efekt liposukcji jest trwały, o ile pacjent przestrzega zaleceń pozabiegowych.

Postępowanie po liposukcji ultradźwiękowej

Już na kilka dni przed zabiegiem liposukcji ultradźwiękowej trzeba zwiększyć przyjmowanie płynów o około 1-1,5 litra dziennie. Pozwala to na uwodnienie tkanki tłuszczowej, co jest warunkiem jej rozbicia. Po zabiegu zaś odpowiednie nawodnienie wpływa na skuteczność procesu usuwania z organizmu zbędnych metabolitów.

W pierwszej dobie po liposukcji ultradźwiękowej należy unikać nadmiernego wysiłku. Warto jednak pamiętać, że zabieg jedynie wspomaga odchudzanie. Jeśli pacjent nie będzie utrzymywał po nim prawidłowo zbilansowanej diety połączonej z odpowiednio wysoką aktywnością fizyczną, utracone kilogramy szybko powrócą.

Przeciwwskazania do liposukcji ultradźwiękowej

Choć zabieg liposukcji ultradźwiękowej jest całkowicie bezpieczny, istnieje nieco przeciwwskazań do jego wykonania. Należą do nich:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • miesiączka,
  • niewydolność wątroby,
  • infekcje skórne (w miejscu zabiegu) i ogólnoustrojowe,
  • stany zapalne lub mechaniczne uszkodzenia skóry w miejscu zabiegu,
  • schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym – zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby nowotworowe i endokrynologiczne,
  • cukrzyca, osteoporoza, stwardnienie rozsiane, epilepsja,
  • zażywanie niektórych leków, np. aspiryny.
  • obecność w ciele metalowych implantów lub rozrusznika serca.