Mezoterapia igłowa to zabieg służący bezpośredniemu dostarczeniu skórze substancji aktywnych, które ją odżywiają, nawilżają, ujędrniają, a tym samym powodują spektakularną poprawę jej wyglądu. Ta innowacyjna metoda doskonale sprawdza się zarówno w przypadku profilaktyki przeciwstarzeniowej, jak i w leczeniu niektórych schorzeń skóry. Niweluje także niedoskonałości spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce czy palenie tytoniu.
Mezoterapię igłową stosować można niemal w każdym obszarze ciała. Najpopularniejsze są jednak zabiegi obejmujące twarz, szyję lub dekolt. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, ponieważ są doskonałą alternatywą dla silne inwazyjnych metod chirurgii plastycznej – nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji, dają szybkie, widoczne przez długi czas rezultaty.
Jak działa mezoterapia igłowa?
Mezoterapia igłowa polega na nakłuwaniu ciała krótką, cienką igłą, z której pomocą wprowadza się w warstwę skóry właściwej określone substancje. W zależności od potrzeb klienta mogą to być leki, mieszaniny witamin, mikroelementów i aminokwasów, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne (np. z alg morskich).
Zabieg mezoterapii igłowej działa dwojako. Działanie wprowadzonych w skórę preparatów zapewnia takie efekty, jak nawilżenie, odżywienie, natlenowanie. Jednocześnie już od samych nakłuć skóra doznaje mikrouszkodzeń, co pobudza jej komórki do regeneracji. Następuje produkcja substancji budulcowych, takich jak kolagen, elastyna, kwas hialuronowy. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna, zyskuje równiejszy koloryt, wygląda jaśniej i zdrowiej.
Wskazania do mezoterapii igłowej
Korzyści z zabiegu mezoterapii igłowej odniosą osoby:
- z cerą suchą lub przetłuszczającą się,
- z objawami starzenia się skóry, takimi jak zmarszczki, utrata jędrności,
- mające przebarwienia skóry albo cienie pod oczami,
- zmagające się z problemem wypadania włosów,
- pragnące zredukować cellulit i tkankę tłuszczową.
Mezoterapię igłową można także wykonywać u osób bez widocznych zmian skórnych. Zabiegi mają wówczas charakter profilaktyczny.
Jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej?
Mezoterapię igłową wykonuje lekarz medycyny estetycznej po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z klientem. Na zabieg składa się szereg nakłuć (w odstępach około 5-15 mm) na głębokość 2-3 mm, wykonanych za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą. Z każdym nakłuciem w skórę wstrzykiwany jest odżywczy koktajl. By zminimalizować dyskomfort związany z nakłuwaniem skóry, mezoterapia odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez pewien czas na skórze utrzymują ślady w postaci drobnych punkcików. Mogą wystąpić także takie zmiany, jak obrzęk, niewielkie zasinienia czy krwiaki. Wszystkie ustępują samoistnie w ciągu 2-3 dni.
Zalecenia po zabiegu mezoterapii igłowej
Aby po mezoterapii igłowej jak najdłużej utrzymać pożądane efekty i nie wywołać podrażnień skóry, należy:
- w obszarze objętym zabiegiem stosować kremy nawilżające i regenerujące, a zrezygnować ze złuszczających,
- chronić skórę przed działaniem promieniowania UV, stosując kremy z wysokim filtrem,
- przez kilka dni nie korzystać z basenu, sauny, nie wykonywać intensywnych ćwiczeń, nie nakładać na podrażnioną zabiegiem skórę makijażu.
Jak często poddawać się mezoterapii igłowej?
Mezoterapię igłową wykonuje się w serii kilku zabiegów (ich liczba zależy od charakteru problemu klienta) w regularnych, dwutygodniowych odstępach. Później, celem utrzymania uzyskanego efektu, co pół roku warto wykonać zabieg przypominający.
Zabieg mezoterapii igłowej przeprowadzić można w dowolnym terminie. Lepiej jednak zrezygnować z niego w okresie letnim, ponieważ ekspozycja skóry na intensywne słońce może spowodować przebarwienia w miejscu iniekcji.
Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i mało inwazyjnym. Niemniej istnieją do niego pewne przeciwwskazania. Nie powinno się wykonywać mezoterapii igłowej u:
- osób z alergią na składniki wstrzykiwanych w skórę preparatów,
- osób źle tolerujących nakłuwanie skóry (np. z cerą naczynkową),
- kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
- osób z czynnymi infekcjami, zwłaszcza skórnymi,
- osób cierpiących na schorzenia autoimmunologiczne,
- osób z nieustabilizowaną cukrzycą lub chorobą nowotworową.