Przedłużanie paznokci zawsze było zabiegiem pożądanym ze względów estetycznych, choć niegdyś bardziej skomplikowanym i inwazyjnym (niszczącym naturalną płytkę paznokciową) niż obecnie. Dziś jest bardzo szybką, nieskomplikowaną procedurą, której poddać się można w większości salonów kosmetycznych. Korzystają z niej nie tylko te panie, które chcą, by ich dłonie prezentowały się wyjątkowo pięknie i kobieco.
Dzięki nowoczesnym metodom przedłużanie paznokci stało się sposobem na wzmocnienie płytki paznokciowej, która jest miękka, łamliwa lub ze skłonnością do rozdwajania się. Zabieg wskazany jest także wówczas, gdy zdrowe paznokcie narażone są na mechaniczne uszkodzenia, np. u kobiet, które dużo piszą na klawiaturze. Wybór odpowiedniej techniki manicure zależy od efektów, jakie chce się osiągnąć.
Przygotowanie paznokci do przedłużenia
Niezależnie od tego, która z metod przedłużania paznokci zostanie zastosowana, płytkę paznokciową przygotowuje się do zabiegu w podobny sposób. Pierwszym krokiem jest opracowanie jej docelowego kształtu z użyciem pilniczka oraz usunięcie skórek. Następnie paznokieć matuje się blokiem polerskim, starannie oczyszcza z pyłu i odtłuszcza cleanerem.
Zabieg przedłużania wymaga stworzenia „rusztowania”, na którym zbudowany zostanie paznokieć. W zależności od kształtu płytki paznokciowej i planowanej długości zastosować można tips, czyli plastikową nakładkę, którą przykleja się do wolnego brzegu paznokcia, lub posłużyć się specjalnym szablonem (najczęściej – papierowym), który usuwa się po wykonaniu manicure.
Bazą pod każdy produkt jest primer – substancja, która zwiększa przyczepność preparatu do płytki. Po jej nałożeniu można przystąpić do właściwego etapu przedłużania paznokci. Obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego celu produkt o konsystencji żelu lub masę akrylową przygotowywaną na bieżąco z proszku akrylowego i specjalnego liquidu.
Przedłużanie paznokci żelem
Przedłużanie paznokci żelem to technika, która sprawdzi się na każdym rodzaju płytki paznokciowej – także zniszczonej, o nietypowym kształcie. Masą żelową z łatwością można odbudować ubytki, niezależnie od zabiegu wydłużania. Preparat zapewnia paznokciom naturalny wygląd i nie pogarsza ich stanu. Wzmacnia płytkę, pogrubia, ale jej nie usztywnia. Po utwardzeniu pozostaje ona tak elastyczna, jak naturalny paznokieć. Z tego względu może nie sprawdzić się przy jego znacznym przedłużeniu.
Żel nakłada się na przygotowany do zabiegu paznokieć pędzelkiem w sposób podobny do aplikacji zwykłego lakieru. Następnie utwardza się go w lampie LED lub UV. Procesowi temu towarzyszyć może lekkie pieczenie. Po utwardzeniu żelu i ewentualnym skorygowaniu kształtu płytki, można nałożyć na nią kolorowy lakier. Paznokcie żelowe są trwałe, ale po 2-3 tygodniach zabieg należy powtórzyć, by uzupełnić warstwę żelową w miejscu odrostu. W przeciwnym razie płytka narażona jest na uszkodzenia, a manicure wygląda nieestetycznie.
Przedłużanie paznokci akrylem
Przygotowanie i sprawne nałożenie na paznokieć masy akrylowej (nim zastygnie) wymaga nieco wprawy, więc zabieg powinna wykonywać doświadczona stylistka. Ponieważ akryl tworzy na płytce twardą, sztywną warstwę, najlepiej budować ją na tipsie. Z tego względu technika ta jest odpowiednia głównie w przypadku paznokci o regularnym kształcie. Akrylem z powodzeniem można je przedłużyć nawet o parę centymetrów. Masa akrylowa ma jednak tę wadę, że może wysuszać naturalną płytkę paznokciową.
Masę akrylową modeluje się na paznokciu grubym pędzlem i pozostawia do samoistnego wysuszenia (bez użycia lampy). Wprawna stylistka potrafi od razu nadać płytce pożądany kształt, niemniej, gdy masa stwardnieje, można opracować ją z użyciem pilnika i bloku polerskiego. Podobnie jak w przypadku techniki żelowej, na tak przygotowany paznokieć nakłada się zwykły manicure, a zabieg należy powtórzyć w miarę tempa przyrostu płytki. „Akryle” są bardzo trwałe i odporne, więc przez wiele tygodni mogą chronić paznokcie przed urazami mechanicznymi.