Kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w ludzkim organizmie. Ma ona doskonałą zdolność wiązania wody. Jej rolą jest m.in. utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia skóry. Fakt, że z wiekiem zaczyna ona wiotczeć i tracić swój atrakcyjny wygląd spowodowany jest właśnie fizjologicznym zmniejszaniem się ilości kwasu hialuronowego. Uzupełnianie jego niedoborów możliwe jest dzięki zabiegom medycyny estetycznej. Przywracają one skórze jędrność, elastyczność, a przy tym są bezpieczne – nie niosą ryzyka reakcji alergicznej, ponieważ bazują na całkowicie naturalnej substancji.
Właściwości kwasu hialuronowego z powodzeniem wykorzystuje się w modelowaniu ust. To jeden z najpopularniejszych zabiegów estetycznych – jest nieskomplikowany, stosunkowo niedrogi, a niemal natychmiast daje spektakularne efekty. Odpowiedni jest dla osób, które chcą zniwelować zmiany, jakie powstały w związku niedoborami kwasu hialuronowego – na skutek starzenia się lub pod wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych, np. promieniowania słonecznego. Z zabiegu skorzystać mogą także ludzie młodzi, którzy chcą zmienić kształt warg, by wyglądać atrakcyjniej.
Metody powiększania ust
1) Russian lips – metoda rosyjska, modelowanie ust na płasko, bez nadawania objętości
2) Baby Doll Lips – uwydatnienie środkowej części ust i delikatne wywinięcie dolnej wargi
3) Hollywood Lips – podkreślenie i uwypuklenie zarówno wargi górnej, jak i dolnej w stylu gwiazd Hollywood
4) French lips – podkreślenie łuku Kupidyna, dodanie objętości w środkowej części ust i dolnej wardze oraz uniesienie kącików
5) Cherry Lips – uwydatnienie środkowej części ust zarówno na górnej, jak i dolnej wardze
6) Perłowe usta – uwydatnienie dolnej wargi, proporcjonalnie do wielkości górnej wargi
7) Metoda Klasyczna – wypełnienie całych ust, poprawiony ich kontur, wypełniona czerwień wargowa, skorygowane kąciki
8) Usta Kupidyna – podkreślony łuk Kupidyna, bez wyraźnej zmiany objętości
Wskazania do modelowania ust kwasem hialuronowym
Zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym przeprowadzić można w każdym wieku, o ile nie ma szczególnych przeciwskazań do jego wykonania. Efekty, jakie można uzyskać dzięki tej procedurze, to:
- poprawa konturu ust (przy ich odwodnieniu),
- wypełnienie drobnych zmarszczek wokół ust,
- wyrównanie asymetrii warg,
- redukcja opadających kącików ust,
- zwiększenie objętości czerwieni wargowej.
Jak wygląda zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym?
Zabieg modelowania ust musi zostać poprzedzony konsultacją z lekarzem, podczas której wykluczone zostają przeciwskazania do zastosowania tej procedury. Rozmowa jest również okazją do omówienia oczekiwań pacjenta i uzgodnienia ich z możliwościami korekty. Lekarz dokonuje przy tym oceny twarzy (przy mimice i w spoczynku).
Okolice ust są bardzo wrażliwe, więc do zabiegu modelowania stosuje się znieczulenie miejscowe (stomatologiczne lub z użyciem maści znieczulającej). Preparat z kwasem hialuronowym podawany jest pod skórę w iniekcji wykonywanej bardzo cienką igłą lub kaniulą. Technika aplikacji związana jest z tym, jakie ma być docelowe rozmieszczenie wypełnienia. Zabieg trwa około 15-30 minut.
Postępowanie po zabiegu modelowania ust
Naturalną reakcją po zabiegu modelowania kwasem hialuronowym jest obrzęk warg i okolicznych struktur. Pojawić się mogą także niewielkie siniaki w miejscach iniekcji. Jeśli dolegliwości są dotkliwe, można zastosować chłodne okłady. Generalnie jednak niewskazane jest dotykanie ani tym bardziej masowanie okolic poddanych zabiegowi. Należy też unikać nadmiernej ekspresji (czyli odkształceń mimicznych warg). Opuchlizna ustępuje samoistnie w ciągu paru dni.
Choć pacjent może niemal od razu powrócić do normalnej aktywności, przez kilka dni po zabiegu musi zrezygnować z:
- wysiłku fizycznego,
- ekspozycji na światło słoneczne,
- nagrzewania okolic poddanych zabiegowi (korzystania z sauny, solarium),
- latania samolotem,
- palenia papierosów,
- picia alkoholu.
Po 2-3 dniach usta uzyskują docelowy wygląd, który utrzymuje się przez 6-12 miesięcy. Po tym czasie kwas hialuronowy ulega rozpadowi w procesie przemian fizjologicznych i aby podtrzymać efekt zabiegu, należy go powtórzyć. Można to oczywiście zrobić przed upływem okresu działania poprzedniej iniekcji.
Przeciwskazania do zabiegu modelowania ust
Mimo, że modelowanie ust kwasem hialuronowym jest procedurą obarczoną bardzo niskim ryzykiem powikłań, nie wszyscy powinni jej się poddawać. Zabieg jest niewskazany w przypadku:
- ciąży i laktacji,
- aktywnych infekcji skórnych w okolicy ust,
- nieuregulowanych chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy),
- nowotworów,
- chorób autoimmunologicznych,
- trwającego leczenia stomatologicznego,
- skłonności do blizn przerostowych,
- zaburzeń krzepnięcia,
- uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu do iniekcji.
Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest zgłoszenie tych problemów lekarzowi w trakcie wywiadu poprzedzającego zabieg.