Radiofrekwencja mikroigłowa to stosunkowo nowa technologia, która nazywana jest liftingiem bez skalpela. Metoda ta łączy w sobie mikronakłuwanie oraz radiofrekwencję jako sprawdzone metody stymulacji produkcji kolagenu. Dzięki takiemu połączeniu skóra w dowolnym obszarze twarzy i ciała staje się jędrniejsza, a blizny, ślady po trądziku i rozstępy mniej widoczne.
Jak działa radiofrekwencja mikroigłowa?
Do zabiegu wykorzystuje się sprzęt, który skupia się na najbardziej zaawansowanym systemie radiofrekwencji mikroigłowej. Działa jak naturalny bodziec produkcji kolagenu i elastyny w tkance. Korzyści z zabiegu są długotrwałe, ponieważ w kolejnych miesiącach następuje postępująca regeneracja kolagenu.
Pozłacane mikroigły o regulowanej długości od 0,5 mm do 3 mm znajdują się w specjalnych wymiennych kartridżach głowicy urządzenia. Delikatnie i w kontrolowany sposób wnikają w skórę. Gdy osiągną głębokość wskazaną do zabiegu, igły zaczynają emitować energię o częstotliwości radiowej, która jest rozprowadzana po konkretnej okolicy w sposób intensywny i jednorodny. Do RF mikroigłowego na twarz wykorzystuje się 25 igieł, a na ciało 49 igieł. Mają one kształt stożka, co pozwala na przeprowadzenie całego zabiegu bez odczuwania wyraźnego dyskomfortu.
Połączenie dwóch technologii (mikronakłuwania i radiofrekwencji) daje doskonałe rezultaty. Celem całego zabiegu jest wspomaganie ogrzewania skóry właściwej, żeby fibroblasty były stymulowane i produkowały więcej kolagenu.
Kiedy stosować zabieg RF mikroigłowy?
Radiofrekwencja mikroigłowa ma dużą wszechstronność we wskazaniach, w których pożądana jest produkcja kolagenu. Może być stosowana do poprawy struktury skóry, redukcji drobnych zmarszczek, rozszerzonych porów oraz wspomagania penetracji produktów, które działają bezpośrednio na redukcję przebarwień i regenerację starzejącej się skóry. Stanowi doskonałe wskazanie do minimalizowania oznak starzenia twarzy, szyi, dekoltu. Może być również stosowana do korekcji blizn potrądzikowych, chirurgicznych i pourazowych, a także do poprawy wyglądu rozstępów.
Zabieg jest więc dość wszechstronny i można go stosować w przypadku różnych problemów twarzy i ciała, takich jak:
- zwiotczenie skóry;
- zmarszczki i drobne linie;
- rozszerzone pory;
- problemy z teksturą skóry;
- blizny po trądziku, operacji lub urazie;
- skóra postarzana z powodu ekspozycji na słońce;
- rozstępy;
- przebarwienia.
Jakie są zalety zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej?
Technika ta wykorzystuje zaawansowaną technologię, jest bezpieczna i zdolna do przynoszenia widocznych rezultatów. Zalety samej metody zabiegu są różnorodne.
- Nienaruszony naskórek – dostarczanie energii o częstotliwości radiowej jest jednorodne i kontrolowane, co minimalizuje krwawienie i ryzyko powikłań, takich jak przebarwienia skóry.
- Mniej bólu – mikroigły są pokryte złotem i wnikają w tkankę gładko i z dużą kontrolą, co zmniejsza ewentualny dyskomfort i ból w momencie zabiegu.
- Wszechstronne zastosowania – zabieg można stosować na różne obszary twarzy i ciała.
- Konfigurowalna procedura – sprzęt pozwala na dużą kontrolę i precyzję każdego zabieg, dzięki czemu można dostosować go do potrzeb pacjenta. Na przykład w celu zminimalizowania drobnych zmarszczek wokół oczu, które są bardziej wrażliwym obszarem, można użyć cieńszych i mniej głębokich mikroigieł.
- Szybka i bezbolesna aplikacja – zabieg trwa około 30 minut, a zastosowanie maści znieczulającej na wybranym obszarze, sprawia, że praktycznie nie sprawia bólu.
- Szybka rekonwalescencja – po RF mikroigłowym może wystąpić zaczerwienienie i łagodny lub umiarkowany obrzęk, ale ustępuje on po jednym lub dwóch dniach.
- Trwałe efekty – taki zabieg powoduje progresywną regenerację produkcji kolagenu w ciągu kilku miesięcy, dzięki czemu zapewnia widoczne efekty na długo.
Efekty, które można osiągnąć dzięki RF mikroigłowemu
Korzystanie z zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej przynosi pacjentowi różne rezultaty. Dzięki tej metodzie:
- poprawiona zostaje struktura skóry;
- zredukowane są drobne zmarszczki;
- zostają zamknięte rozszerzone pory;
- następuje regeneracja starzejącej się skóry;
- korekcie ulegają blizny potrądzikowe i chirurgiczne;
- rozstępy stają się mniej widoczne;
- skóra ciała zostaje ujędrniona;
- następuje przywrócenie naturalnego kolorytu i blasku skóry;
- może zostać zlikwidowana nadpotliwość.
Przeciwwskazania dotyczące radiofrekwencji mikroigłowej
Należy zaznaczyć, że zabieg radiofrekwencji mikroigłowej nie jest wskazany:
- dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią;
- dla pacjentów z aktywnymi zmianami skórnymi, takimi jak opryszczka wargowa;
- przy chorobach takich jak: cukrzyca, epilepsja, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia pracy tarczycy, nowotwory, zakrzepica, hemofilia, żylaki w miejscu zabiegu, anemia, małopłytkowość, alergie skórne, atopowe zapalenie skóry;
- w stanach po leczeniu promieniowaniem jonizującym;
- podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych;
- przy ostrych problemach dermatologicznych;
- u osób, które mają implanty w okolicach miejsca wykonywania zabiegu, pompę insulinową lub rozrusznik serca;
- przy zaburzeniach czucia skórnego;
- dla chorych na zaćmę, wirusowe zapalenie wątroby, gruźlicę;
- przy miejscowych stanach zapalnych;
- po przebytych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej np. po botoksie;
- w stanie po spożyciu alkoholu.
Warto podkreślić, że wszystkie korzyści płynące z radiofrekwencji mikroigłowej, można uzyskać, jeśli zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo. Dlatego osoby, które chcą specjalizować się w wykonywaniu tej metody, muszą ukończyć odpowiedni kurs RF mikroigłowa. Szkolenie pozwoli nabyć umiejętności profesjonalnego wykonania zabiegu.