SZKOLENIA KOSMETYCZNE WARSZAWA - KONTAKT - TEL: 731 130 011, 730 900 191 BIURO@AKADEMIAURODY.COM.PL

Teleangiektazje to częsty problem, który dotyczy najczęściej kobiet. Tzw. pajączki to poszerzone, drobne naczynka krwionośne znajdujące się bezpośrednio pod skórą. Zwykle uwidaczniają się na twarzy (mówi się wówczas o cerze naczynkowej) lub kończynach. Mają postać pojedynczych zmian, wyglądających jak czerwone lub sinawe nitki. Mogą także łączyć się w większe grupy, przybierając postać rumienia. Teleangiektazjom towarzyszy niekiedy zwiększona wrażliwość skóry i niewielkie dolegliwości bólowe. Przede wszystkim jednak stanowią problem estetyczny.

Bezpośrednią przyczyną teleangiektazji jest rozszerzenie lub osłabienie podskórnych naczyń krwionośnych. Zmiany takie bywają uwarunkowane genetycznie, ale mogą nastąpić na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, nagłego wzrostu ciśnienia krwi czy w efekcie gwałtownych zmian temperatury. Pajączki pojawiają się również w związku z trybem życia (np. przy wykonywaniu siedzącej pracy), pod wpływem stosowania niektórych leków (np. kortykosteroidów), w przebiegu chorób (np. niewydolności żylnej) lub na skutek naturalnych procesów starzenia się organizmu.

Elektrokoagulacja w leczeniu teleangiektazji

Ponieważ teleangiektazje mogą być symptomem chorób, ich leczenie zawsze musi zostać poprzedzone szczegółową diagnozą i często uzupełnione o postępowanie farmakologiczne. Zamykanie naczynek jest postępowaniem objawowym, które służy uzyskaniu efektu estetycznego. O ile nie występują żadne z przeciwskazań do zabiegu (np. ciąża, choroby serca, nowotwory), teleangiektazje można usuwać niezależnie od przyczyn ich powstania. Jedną z najskuteczniejszych metod zamykania naczynek jest elektrokoagulacja.

W salonach medycyny estetycznej zabieg usuwania teleangiektazji wykonać można z użyciem epilatora. Jest to urządzenie przeznaczone – jak sama nazwa wskazuje – do trwałego usuwania owłosienia (wraz z cebulkami), ale znajduje ono zastosowanie także w wielu innych zabiegach kosmetycznych. Do zabiegów wykorzystywany jest bowiem prąd wielkiej częstotliwości (z zakresu fal radiowych), którego oddziaływanie na ludzki organizm powoduje efekt koagulacji – ścinanie się białka w poddanym zabiegowi obszarze.

Zabieg zamykania naczynek epilatorem

Epilator jest urządzeniem, którym można niszczyć pojedyncze cebulki włosowe, a zatem bardzo precyzyjnym. Tym samym stanowi doskonałe narzędzie do zamykania drobnych, pojedynczych naczynek – przy rozległych zmianach wskazane jest przeprowadzenie tego zabiegu metodą laserową. Działanie epilatora opiera się na miejscowym, termicznym oddziaływaniu prądu w miejscu, w którym – w zależności od typu urządzenia – elektroda lub niewielka igła zetknie się ze zmienionym chorobowo obszarem ciała.

Dzięki efektowi elektrokoagulacji poddane działaniu epilatora naczynko zamyka się i samoistnie obumiera. Fragmenty tkanek pozostałe po jego rozpadzie zostają wchłonięte przez układ limfatyczny i usunięte z organizmu w procesach fizjologicznych. Zabieg epilatorem jest niemal bezbolesny, całkowicie bezkrwawy i aseptyczny. Możliwe skutki uboczne to niewielki obrzęk i zaczerwienie skóry oraz niezbyt dotkliwy, miejscowy ból. Te objawy ustępują zwykle po kilku godzinach.

Przygotowanie do zamykania naczynek i postępowanie po zabiegu

Aby zabieg zamykania naczynek epilatorem nie wywołał niepożądanych skutków, na dobę przed nim należy powstrzymać się od palenia tytoniu oraz zrezygnować z picia napojów zawierających kofeinę (kawy, herbaty, energetyków). Niewskazane jest także spożywanie ostrych przypraw oraz ekspozycja skóry (w obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi) na promieniowanie słoneczne.

Słońca należy unikać przez minimum 3 dni po epilacji. Przez pierwszą dobę poddanego zabiegowi obszaru ciała nie wolno narażać na najmniejsze urazy. Niewskazane jest dotykanie czy drapanie podrażnionej skóry. Nie powinno się jej pokrywać makijażem ani myć mydłem. Pacjent powinien też unikać wysiłku fizycznego oraz gwałtownych zmian temperatury. Stosowanie jakichkolwiek leków należy skonsultować ze specjalistą wykonującym zabieg.